Regulamin oddziału Jasło
Regulamin Przedszkola Niepublicznego Akademia Małego Geniusza
ZASADY OGÓLNE
- Podstawą przyjęcia dziecka do Przedszkola jest wypełnienie karty zgłoszeniowej oraz opłacenie wpisowego.
- Decyzję o przyjęciu dziecka podejmuje właściciel placówki.
- Dziecko zgłoszone i zakwalifikowane do Przedszkola powinno regularnie do niego uczęszczać.
- Rodzice/opiekunowie prawni oraz wszyscy pracownicy Przedszkola zobowiązani są do zapoznania się i przestrzegania zasad ujętych w Regulaminie Przedszkola.
- Postanowienia regulaminu mają na celu służyć dobru dziecka, jego prawidłowemu rozwojowi umysłowemu, fizycznemu oraz społeczno-emocjonalnemu.
ZASADY SZCZEGÓŁOWE
- Rodzice/opiekunowie prawni przyprowadzają dzieci od godz. 7:00, a odbierają do 17:00. Za odebranie dziecka po godzinach pracy Przedszkola naliczana będzie opłata dodatkowa w wysokości 20 zł za każdą rozpoczętą godzinę .
- Rodzice/opiekunowie prawni odpowiadają za dziecko w drodze do przedszkola i w drodze do domu z przedszkola.
- W przypadku nieobecności dziecka Przedszkole nie nalicza stawki żywieniowej za dni, w których dziecko nie korzystało z posiłków. Warunkiem tego jest powiadomienie Przedszkola o absencji dziecka do godziny 16 w dniu poprzedzającym nieobecność. Za powiadomienie uznaje się telefon wykonany na numer Przedszkola i odebrany przez uprawnionego pracownika Przedszkola lub przedłożenie informacji w formie pisemnej (także za pośrednictwem e-maila).
- Rodzice/opiekunowie prawni są zobowiązani do aktualizowania swojego numeru telefonu kontaktowego.
- Do Przedszkola dzieci przychodzą pod opieką rodziców lub opiekunów, odbierane mogą być wyłącznie przez osoby pełnoletnie i upoważnione. Jeżeli dziecko z różnych przyczyn nie będzie chciało opuścić Przedszkola z osobą upoważnioną, dziecko pozostaje pod opieką nauczyciela, dyrektor Przedszkola lub inna upoważniona osoba kontaktuje się z rodzicami w celu ustalenia dalszego postępowania.
- Dzieci nie mogą być odbierane przez osoby będące pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających.
- Rodzice/opiekunowie prawni osobiście powierzają dziecko nauczycielowi w Sali przedszkolnej. W przeciwnym wypadku żaden pracownik Przedszkola nie może ponosić odpowiedzialności za bezpieczeństwo i zdrowe dziecka.
- Rodzice są zobowiązani przyprowadzać do Przedszkola dzieci zdrowe i czyste. W przypadku zaobserwowania u dziecka przez personel Przedszkola takich objawów, jak: utrzymujący się kaszel, katar, wymioty, wysypka, biegunka, to na wniosek dyrektora lub nauczyciela rodzice/opiekunowie prawni winni przedstawić zaświadczenie lekarskie, iż dziecko jest zdrowe i może uczęszczać do Przedszkola. Brak takiego dokumentu skutkuje nieprzyjęciem dziecka do Przedszkola do momentu ustania objawów. Po przebytej chorobie rodzice/opiekunowie prawni również są zobowiązani do przedstawienia dyrektorowi zaświadczenia lekarskiego.
- Jeżeli chorobowe objawy wymienione w pkt.8 zostaną zauważone po przyjęciu dziecka do Przedszkola, nauczyciel wychowawca powiadamia dyrektora, który zawiadamia rodziców/opiekunów prawnych lub w razie jego nieobecności sam zgłasza te dolegliwości rodzicom/opiekunom. Oczekuje się wówczas, iż rodzice/opiekunowie odbiorą dziecko z Przedszkola w możliwie najkrótszym czasie.
- W Przedszkolu nie wolno stosować wobec dziecka żadnych zabiegów lekarskich bez zgody ich rodziców, poza nagłymi przypadkami bezpośrednio ratującymi życie dziecka.
- W Przedszkolu nie wolno podawać żadnych lekarstw, chyba że są to leki podtrzymujące funkcje życiowe. Rodzice/opiekunowie prawni dziecka są zobowiązani wówczas do złożenia pisemnej prośby do dyrektora o wydanie zgody na podawanie leku. Po otrzymaniu zgody leki mogą być dziecku podane.
- W przypadku choroby zakaźnej rodzice/opiekunowie prawni zobowiązani są do natychmiastowego zawiadomienia o tym fakcie dyrektora Przedszkola.
- Rodzice/opiekunowie prawni zobowiązani są do zaopatrzenia dziecka w: pastę i szczoteczkę do zębów, kubek do płukania zębów, obuwie domowe, odzież na zmianę, kołderkę, prześcieradło oraz poduszkę. Wszystkie przedmioty należące do dziecka winny być podpisane. Rodzice/opiekunowie winni zadbać, by odzież była dostosowana do pory roku i aktualnego wzrostu dziecka.
- Przedszkole nie ponosi odpowiedzialności za wartościowe przedmioty przyniesione do Przedszkola przez dzieci.
- Zaleca się, by dzieci nie przynosiły do Przedszkola własnych zabawek. Wyjątkiem są dni wyznaczone przez nauczycieli.
- Dzieciom nie wolno przynosić jedzenia do Przedszkola.
- Przedszkole w następujący sposób wypełnia zadania opiekuńcze:
a) opiekę nad dziećmi w trakcie całego ich pobytu w Przedszkolu sprawują nauczyciele, w wyjątkowych sytuacjach krótkotrwałą opiekę nad dziećmi może sprawować inny pracownik Przedszkola wyznaczony przez dyrektora,
b) rozkład dnia w Przedszkolu ma na celu zapewnienie dzieciom różnorodnych i zgodnych z ich potrzebami rozwojowymi zajęć,
c) jeżeli pozwalają na to warunki pogodowe – dzieci codziennie przebywają na świeżym powietrzu,
d) dzieci, które tego potrzebują, mają zapewnioną możliwość odpoczynku: leżakowanie lub zajęcia relaksacyjne i wyciszające. - Dzieci nie są zmuszane w Przedszkolu do jedzenia ani leżakowania. Jeżeli dziecko nie zje posiłku, nauczyciel wychowawca informuje o tym rodzica/opiekuna.
- Sale zajęć posiadają właściwą powierzchnię, oświetlenie, wentylację, ogrzewanie i wyposażenie zgodne z obowiązującymi przepisami.
- Korzystanie z posiłków przez dzieci alergiczne uzgadniane jest indywidualnie z rodzicami/opiekunami prawnymi.
- Zasady sprawowania opieki podczas zajęć poza terenem Przedszkola:
a) Opiekę nad dziećmi sprawuje nauczyciel wraz z osobą pomagającą, którą może być inny pracownik przedszkola lub rodzic. Na 1 osobę dorosłą może przypadać maksymalnie 10 dzieci, z zastrzeżeniem, iż zawsze musi być nie mniej niż dwóch opiekunów.
b) Każda wycieczka jest organizowana zgodnie z ogólnym regulaminem wycieczek obowiązującym w Przedszkolu. Z regulaminem każdorazowo nauczyciel zapoznaje wychowanków oraz rodziców/opiekunów prawnych. - W razie nieszczęśliwego wypadku podczas pobytu dziecka w Przedszkolu nauczyciel jest zobowiązany:
a) Udzielić pierwszej pomocy, w razie konieczności wezwać pogotowie.
b) Niezwłocznie powiadomić rodziców/opiekunów prawnych dziecka.
c) Niezwłocznie powiadomić dyrektora przedszkola.